توربین بادی

توربین‌های بادی کوچک جایگزینی سازگار با محیط زیست

با توجه به قرارگیری کشور ایران در منطقه خشک و نیمه خشک و همچنین تغییرات اقلیم، افزایش دما و کمبود آب از مهمترین بحران‎هایی است که کشور با آن مواجه است.

75 درصد از میزان مواد آلاینده‌ای که از فعالیت‌های انسانی در 20 سال گذشته منتشر شده کربن است، که عامل اصلی گرمایش جهانی می‌باشد؛ بنابراین یافتن راهی جهت کاهش وابستگی به سوخت فسیلی و جایگزینی آن با منابع انرژی سازگار با محیط زیست مانند انرژی خورشید و باد حائز اهمیت است؛ از سوی دیگر هزینه سرمایه‌‎ای بالا در تولید انرژی از سوخت فسیلی و یا توربین‌های بادی بزرگ ، استفاده از توربین‌های بادی کوچک در جهت تولید انرژی را دوچندان کرده است. لازم به ذکر است توربین‌های بادی بزرگ به دلیل تولید صدای زیاد و ارتفاع بلند سازگار با محیط زیست نیستند؛ بنابراین نیاز به استفاده از توربین‌های کوچکتر به صرفه و سازگار با محیط زیست ،روز به روز افزایش می‌یابد.

دلایل استفاده از توربین بادی کوچک و مزیت آن‎ها بر توربین سنتی بزرگ عبارت است از:

1. انرژی باد دارای نوسان است؛ در واقع باد همواره ثابت و قابل پیش‌بینی نیست بنابراین عدم اطمینان در پیش‎بینی انرژی تولیدشده از توربین‌های بادی، نسبت به انرژی‌های دیگر بیشتر است؛ اما به دلیل سرعت اولیه بسیار پایینی که توربین‌های بادی کوچک برای چرخش اولیه نیاز دارند (1تا3 متر بر ثانیه) این عدم قطعیت قابل چشم‎پوشی است.
2. توربین‌های بادی هزینه اولیه بیشتری نسبت به سایر تکنولوژی‌های تولید انرژی دارند. اگرچه توربین‎های بادی کوچک هزینه ساخت و نصب به مراتب کمتری نسبت به توربین‌های بادی بزرگ دارند.
3. توربین‌های بادی بزرگ دارای ارتفاع 100 تا 200 متر می‌باشند بنابراین زیبایی بصری ندارند. در حالیکه توربین‌های کوچک دارای ارتفاع 1 تا 3 متر هستند و در رنگ‎های مختلف تولید می‌شوند که به زیبایی محیط کمک می‌کنند.
4. توربین‌های بادی بزرگ صدای زیادی تولید می‌کنند؛ بنابراین سکونت اطراف توربین‎ امکان پذیر نمی‌باشد، لذا توصیه می‎شود از توربین‌‎های کوچک با صدای بسیار کم استفاده شود.
5. توربین‌های بادی بزرگ آسیب‎ زیادی به پرندگان می‌زنند در حالیکه توربین‌های بادی کوچک سازگار با محیط زیست هستند و هیچگونه آسیبی به محیط زیست نمی‌‎رسانند.
6. برای راه‌‎اندازی مزرعه بادی ضروری است منظر طبیعی دستخوش تغییر و تحولاتی شود (احداث جاده، گودبرداری و …)، در صورتی که توربین‌‎های بادی کوچک را در می‌توان بالای تیر برق، پشت بام، میله پرچم‌ها و به طور کلی مکان‌های بلا استفاده نصب کرد.
نصب توربین بادی کوچک بسیار آسان‎تر از توربین‌های سنتی است. برای نصب آن نیازی به جرثقیل‌‎های بزرگ یا تجهیزات سنگین نیست، بنابراین نصب آن در روستایی که دسترسی به چنین تجهیزاتی محدود یا گران است ایده‌آل می‌‎باشد. علاوه بر این‌ها، اندازه و ارتفاع کم آن، استفاده از این نوع توربین‌ها را برای کاربردهای مسکونی و تجاری مناسب می‌کند. توربین‌های کوچک به دلیل کارایی بالا، عملکرد بی‌صدا، نیاز کم به نگهداری و فرآیند نصب آسان، گزینه‌ای جذاب و مقرون به صرفه برای کسانی است که به دنبال سرمایه گذاری در منابع انرژی تجدیدپذیر هستند.در نتیجه، جای تعجب نیست که چرا بسیاری از مردم به سمت این فناوری نوآورانه به عنوان راهی برای کاهش ردپای کربن و تولید برق پاک با قیمت مقرون به صرفه روی می‌آورند!

شرکت مهندسان مشاور زمین زیست مفتخر است اعلام کند قادر به طراحی، تولید و نصب توربین‌های بادی کوچک با آخرین تکنولوژی و بالاترین کیفیت برای اولین بار در ایران است.

 

زیرمجموعه‌های مهندسی محیط‌ زیست

به مشاوره نیاز دارید؟

متخصصین و مشاوران ما همواره جهت کمک و راهنمایی در خدمت شما خواهند بود.با ما در ارتباط باشید...

دانلود کاتالوگ