روکش‌های نفوذپذیر

مقدمه

با توجه به موقعیت کشور ایران در منطقه خشک و نیمه خشک و همچنین کاهش بارندگی سالیانه، تأمین منابع آب در این کشور به یکی از بزرگترین معضلات و مشکلات تبدیل شده است از این رو، توجه به آب‌‎های زیرزمینی و حفاظت از کمیت و کیفیت آن‎ها ضروری است. از طرفی دیگر به دلیل از بین بردن جنگل‌‎ها در کشور و عدم لایروبی رودخانه‌ها در برخی نقاط کشور پدیده سیل رخ می‌دهد که هزینه سنگینی را در پی‌خواهد داشت. لذا استفاده از روشی که بتوان به کمک آن به کاهش و جلوگیری از پدیده سیل در کشور و همچنین تقویت سفره آب‌های زیرزمینی کمک کرد ضروری است. یکی از بهترین راهکارها جهت حل این مشکلات استفاده از صفحات متخلخل است. این صفحات سازگار با محیط زیست بوده و قادر خواهند بود معضلات ناشی از سیل را برطرف کرده، به تقویت و بهبود کیفیت آب زیرزمینی کمک کنند.

تکنولوژی صفحات متخلخلها

روکش‌های متخلخل مورد استفاده در پارکینگ خودروها، پیاده‌روها، مسیر ماشین‌‎رو و منطقه محافظت از درختان از مؤثرترین روش‎‌ها در جهت کاهش میزان رواناب و آلاینده‎‌های ورودی به آبراهه‌‎ها است. طراحی منحصر به فرد این روکش‌ها به آب این امکان را می‎دهد تا از سطح عبور کرده و به لایه زیرین بپیوندد؛ این راه حل به کاهش میزان رواناب ورودی به دریاچه‌‎ها، رودخانه‌‎ها و اقیانوس‌ها کمک می کند.علاوه بر این، روکش‎‌های متخلخل نسبت به سطوح آسفالت سنتی دوام بیشتری دارند و در طول زمان نیاز کمتری به نگهداری دارند. شایان ذکر است سطوح متخلخل با جذب امواج صوتی، آلودگی صوتی را کاهش می‌دهد که در مناطق با ترافیک بالا مناسب خواهند بود.

دیگر ویژگی این روکش‎ها عبارت است از:

  • افزایش بهره‌‎وری جمع‎‌آوری آب سطحی
  • تغذیه آب‎‌های زیرزمینی
  • جلوگیری از ورود آلاینده به آب زیرزمینی
  • کمک به سیستم فاضلاب شهری
  • انعطاف‎‌پذیری و استحکام کافی
  • نصب آسان

 

مواد استفاده شده در ساخت صفحات متخلخلها

با توجه به افزایش جمعیت و به تبع آن افزایش تولید زباله، یکی از بزرگترین مشکلات شهری رهایی از زباله‎‌های تولید شده است و هم‌چنین یکی از بزگترین معضلات به ویژه در شهر‎های بزرگ، استفاده بی‎رویه از مواد پلیمری است، در حالیکه بازنگشتن مجدد این مواد به چرخه تولید از مشکلات زیست‎‌محیطی می‌‎باشد.بازیافت لاستیک‌‎ها به صورت خرد شده، گرانول و پودر لاستیک می‎‌تواند به عنوان راهی در جهت رفع این مشکل ‎باشد. از دیگر مواد به کار رفته در تولید این محصولات، سنگدانه‎‌های بازیافتی است که بسته به خواص ماده درصد مواد به کار رفته تغییر می‎‌کند.

نکات نگهداری صفحات متخلخلها

حفرات موجود در صفحات مستعد گرفتگی است، بنابراین در زمستان و یخ‌­زدگی نمی‎‌توان از شن و ماسه برای آب کردن یخ‎‌ها استفاده کرد.

سطح قابل نفوذ ممکن است توسط وسایل نقلیه سنگین یا اجسام تیز آسیب ببیند لذا استفاده از آن‌ها دارای محدودیت است. 

فعالیت ما در ساخت روکش نفوذ پذیر

شرکت مهندسان مشاور زمین‌‎زیست مفتخر است اعلام کند که جدیدترین فناوری در زمینه مشاوره، ساخت و نصب روکش‎‌های نفوذپذیر و آسفالت نفوذپذیر را به مشتریان خود ارائه می‏‌دهد.

زیرمجموعه‌های مهندسی محیط‌ زیست

به مشاوره نیاز دارید؟

متخصصین و مشاوران ما همواره جهت کمک و راهنمایی در خدمت شما خواهند بود.با ما در ارتباط باشید...

دانلود کاتالوگ