آیین نامه طراحی در برابر زلزله (۲۸۰۰) ویرایش ۴

آیین نامه طراحی در برابر زلزله (۲۸۰۰) ویرایش ۴

آیین نامه ۲۸۰۰ ایران از جمله مهم ترین آیین نامه های ساختمانی می باشد که هر مهندس یا دانشجوی عمران قطعا حداقل نام این آیین نامه را شنیده است. زلزله از پدیده های طبیعی بوده که در طول تاریخ حیات بشر بارها انسان را به وحشت انداخته و باعث تخریب شهر ها و روستاها همراه با تلفات انسانی شده است. در راستای عزم ملی و برنامه های دولت برای کاهش خسارات وارده این پدیده وحشتناک، نقش موثر و سازنده “آیین نامه طراحی ساختمان ها در برابر زلزله” در ترویج ساخت و ساز ایمن بر هیچ کس پوشیده نیست. 

با گذشت چند سال از تصویب و اجرای ویرایش سوم استاندارد ۲۸۰۰ ایران و وقوع زمین لرزه های شدید در ایران و سایر نقاط جهان، موجب شد تغییراتی در آیین نامه های طراحی ساختمان در مقابل زلزله به وجود آید که در این رویکرد، بازنگری و اصلاح ویرایش های مختلف ایرن آیین نامه ها را نیز اجتناب ناپذیر می سازد.

به همین جهت تجدید نظر و بازنگری این آیین نامه در هر پنج سال باید صورت پذیرد و کلیه ی فعالیت های مطالعاتی و بررسی های علمی و فنی در این خصوص با هدف ((به روز رسانی آیین نامه متناسب با روش های تحلیل، طراحی و ساخت و ساز کشور با در نظر گرفتن خطرات ناشی از حوادث، همچنین با بهره گیری از پیشرفت های علمی، دستاوردهای مطالعاتی، تحقیقاتی بومی و جهانی)) طراحی و برنامه ریزی شود.

 

به اشتراک بگذارید:

فیسبوک
توییتر
لیندکدین
واتس‌آپ
تلگرام
پایگاه دانش

مطالب مرتبط